Vysavač s vodním filtrem – vyplatí se?

Vysavač s vodním filtrem nepotřebuje žádné sáčky, filtry jemného prachu ani HEPA filtry nebo motorické a výfukové filtry. Stačí mu pouze vodní nádržka a voda, kde se veškeré nasáté pachy, alergeny a prachové části ze vzduchu zachytí a zůstanou ve vodě, kterou vylijete do odpadu. Jeho provoz je tedy ekologický co se spotřeby sáčků týče (pokud nám záleží na šetrnosti k životnímu prostředí, je třeba si pohlídat také spotřebu elektřiny).

Díky vodnímu filtru se během vysávání nejen čistí vzduch v místnosti, ale také osvěžuje (vodní filtr zachytí i pachy).

Někteří výrobci uvádějí, že do vodní nádrže lze nakapat také vonnou esenci, speciálně k tomuto účelu vyrobenou, a tím dokonce vzduch ve vašem domově příjemně provoníte. Nulová prašnost je další výhoda vysavačů s vodním filtrem, je tedy ideálním přístrojem pro alergiky nebo osoby s dýchacími potížemi. Výrobci uvádějí, že vodní filtr dokáže zachytit také roztoče. Některé vysavače s vodním filtrem dokáží vysávat vodu, což se může hodit, když omylem něco vylijete. Dále pak některé vysavače umožňují mytí oken, čištění párou, mokré čištění koberců i hladkých podlah, funkcí může být opravdu mnoho.

Jak funguje vodní filtr u vysavačů?

Nasátý vzduch s nečistotami se separátorem nahání do vody a ve vodě se smočí nečistoty, prach, pyl a už v ní zůstanou. Z vysavače pak proudí čistý vzduch s vyšší vlhkostí, to znamená, že vysavač funguje také jako zvlhčovač vzduchu.

Objemy vodních nádrží jsou různé, u vysavače Vivenso je to objem 3l. Objem vodní nádržky může být u některých přístrojů například i 35l, ale potom se s vysavačem již poněkud hůře manipuluje, je težký.

Údržba vysavačů s vodním filtrem

Vysavače s vodním filtrem nejsou zcela bezúdržbové. Po vysávání je nutné otřít do čista a sucha nádrž na vodu a také vyčistit separátor. Je dobré, když je separátor omyvatelný pod tekoucí vodou. Separátor u vysavače Vivenso je omyvatelný, jeho čištění je jednoduché a speciálně pro tuto funkci je v balení obsažen kartáček, kterým zároveň separátor odšroubujete. Nádržku i separátor byste pak měli nechat vyschnout. U vysavače Vivenso je inovativním řešením vynikající funkce „Dry-Lock“. Znamená to, že rukojeť vodní nádrže má kromě klasické funkce i funkci větrací, kdy se rukojeť zajistí v parkovací poloze a na ni se položí vršek vysavače. Motorová hlava je připevněna k nádrži a zároveň je pod ní mezera na odvětrávání nádrže a separátoru.

Související příspěvky